Pouti do Zašové, vyhlášeného poutního místa na Valašsku, započaly kolem roku 1672, podle některých zpráv snad již roku 1580. Motivem poutí byl milostný obraz P. Marie Zašovské, který zobrazuje legendu o vděčnosti středověkého rytíře, který na útěku před Tatary vzýval Pannu Marii, ta ho vyslyšela a pomohla mu zázračně v nesnázích.
Gotický obraz Panny Marie Zašovské vznikl v období kolem roku 1740 a je zřejmě nejstarším vyobrazením Madony na Valašsku. Jeho původ sahá do 15. století, obraz vznikl údajně v Krakově nebo na jiném místě jižního Polska. Zobrazuje celou postavu Panny Marie s Ježíškem. Pozadí tvoří zelené keře. V horní části obrazu drží andělé stuhu s nápisem „(SVB) TV(VM) PRA(ESI) DIUM CONFVG – IMVS DEI GEN(IT)RIX“ (Pod ochranu tvou se utíkáme, svatá Boží Rodičko.)
Milostný obraz Panny Marie Zašovské byl umístěn v původním dřevěném kostelíčku zasvěceném sv. Anně, po dostavbě nového poutního kostela zasvěceného Navštívení Panny Marie byl roku 1725 přenesen tam.
Po požáru kostela v roce 1871 došlo i k poškození milostného obrazu a původní malba byla v letech 1873-1875 celoplošně přemalována. Roku 1883 byl obraz přemístěn z hlavního oltáře na evangelijní stranu a na oltáři byl nahrazen kopií brněnského malíře Josefa Šichana. Originál milostného obrazu se na hlavní oltář kostela vrátil až po restaurování v letech 1955-1956. Naposledy byl obraz restaurován v letech 2007-2008.
V průběhu let byly vytvářeny kopie obrazu. Jedna z nich se nachází na stěně měšťanského domu v Mostní ulici ve Valašském Meziříčí (autor Polášek Petr 16), a svědčí o věhlasu milostného obrazu P. Marie Zašovské a zašovských poutí, které se dochovaly až do dnešních dnů.
(Pramen: Milostný obraz Panny Marie Zašovské, Muzeum umění Olomouc, Arcidiecézní muzeum, Olomouc 2009.)
Text a foto © Richard Sobotka