Paměť Jurajdova kamenného kříže, který se donedávna nacházel na malém návrší mezi zahrádkami nad sídlištěm Záhumení, sahá až do roku 1830. Původně tím místem vedla cesta na Dolní a další Bečvy. Kříž se stal pro pěší přívětivým místem k odpočinku, modlitbě i k rozhlédnutí po okolní krajině a také na město Rožnov. Ke kříži se váže pověst o penězích právě v tom místě Jurajdou nalezených za které byl kříž postaven. Část pokladu dědila hluchoněmá Jurajdova dcera, se kterou se z chamtivosti oženil rožnovský tkadlec Jan Cyrilek, ale peníze mu štěstí nepřinesly, verštat spálil a neustále opilý nakonec bídně zahynul.
Na Záhumní a na Jurajdův kříž svého času zavzpomínala rodilá Rožnovanka paní Věra Klasová: „V těch místech už byla pole. Na loukách rostla jen nízká tráva, vítr povíval růžovými křehkými kohoutky a lehoučkým chmýřím bílého pýru. Vpravo se zvedal mírný svah k Jurajdovu kamennému kříži. Na jaře tam kvetly spousty petrklíčů a sasanek. V zimě to byl zase ráj pro naše sáňkařské a lyžařské začátky. Když jsme od kříže pohlédli směrem k městu, všude byla pečlivě udržovaná pole. A co když začalo kvést obilí? Celé Záhumní bylo zlaté. Vítr zvedal oblaka pylu a všechno jím ožlutil. Když jsem odrostla, scházela jsem se u Jurajdova kříže se svým hochem, svým pozdějším manželem a tatínkem mých dvou synů. O několik let později po výstavbě továrny Tesla se na někdejších lukách a polích začalo budovat sídliště, jeho noví obyvatelé ho pojmenovali jako Záhumení.“
V současné době byl Jurajdův kříž obklopen zahrádkami. Nedaleko se rozkládá sídliště Záhumení a Penzion pro důchodce. Jurajdův kříž tak postupně zcela zanikl novou zástavbou. Konečně roku 2023 byl po renovaci přemístěn na nové místo nedaleko historických budov Štefanky a Společenského domu.
Oficiální přivítání Jurajdova kříže na novém místě se uskutečnilo v pátek 29. září 2023 za účasti představitelů města a občanů. O přemístění Jurajdova kříže na nové místo se především zasloužila paní Doubravka Vejmelková. Velké poděkování jí za to vyslovil Doc. Dr. Daniel Drápala a také místostarosta Tomáš Gross, který jí předal kytičku jako poděkování za tento čin.
Žehnání Jurajdova kříže na novém místě se ujal otec Pavel Hofírek. „Je třeba poděkovat městu a všem za tento čin, protože ne každá památka má to štěstí, aby to s ní dopadlo tak dobře jako s tímto křížem. Není to samozřejmost a děkuji všem, kdo se o to zasloužili.“
Jurajdův kříž je svědkem dějin města Rožnova a stále je součástí našeho života.
Text a foto © Richard Sobotka