V říjnu roku 2024 by se Ing. arch. Jaroslav Kopecký (25. 10. 1934 – 10. 12. 2008 vždy v Halenkově), rodák z ryze valašské obce Halenkova, člověk veskrze prorostlý rodným krajem, toho dne by se dožil devadesáti let.
Životní cesta českého architekta, designera a malíře Ing. arch. Jaroslava Kopeckého byla plná nadějí, také však strastí, ale díky cílevědomé práci také plná úspěchů.
Jaroslav Kopecký pocházel ze skromných poměrů soukromých zemědělců.
„Otec se narodil v Halenkově v dřevěnicích, které jsou vyobrazeny na posledním obrázku v kalendáři,“ uvedl jeho nejmladší syn Jaroslav Kopecký jr. „Jeho rodiče si původně přáli, aby se stal farářem. Z důvodu těžké doby 50. let 20. století jim profesor gymnázia ve Vsetíně naznačil, že by to nebylo úplně vhodné. Protože byl jediným synem ze tří dětí, přemýšleli rodiče také o tom, že by se mohl starat o statek a stát se zemědělcem. Za to, že se stal architektem, vděčil právě profesoru gymnázia, který ze studentských kreseb vytušil jeho velký talent a doporučil rodičům, aby se přihlásil na nově otevřenou katedru architektury do Bratislavy.“
Po absolvování reálného gymnázia ve Vsetíně studoval Jaroslav Kopecký v letech 1953-9 na Fakultě architektury SVŠT v Bratislavě.
V Bratislavě založil s manželkou Annou rodinu, tam také začalo jeho profesní působení.
Jeho prvním působištěm bylo Ústředí uměleckých řemesel v Bratislavě, kde se po praktické stránce seznámil s materiály a prací starých uměleckých řemeslníků. Jako vedoucí projekce Obchodního projektu v Bratislavě navrhoval a realizoval novostavby soudobé architektury. Byl autorem řady návrhů interiérů, nových budov i rekonstrukcí.
Od roku 1964 byl členem Svazu slovenských architektů. V uvolněnější atmosféře Pražského jara působil jako výtvarník ve svobodném povolání při Slovenském svazu výtvarných umělců. V roce 1971 mu však normalizační režim znemožnil další činnost v projektování staveb.
V roce 1989 založil se svými syny Radomírem a Miloslavem v Bratislavě architektonickou kancelář DVAKplan. Po rozpadu Československa se s manželkou a nejmladším synem Jaroslavem přestěhoval na rodné Valašsko do Halenkova. I tady se věnoval podnikání v oblasti architektury, aktivně se zapojoval do budování obce a celého regionu. V tomto období se do popředí jeho činnosti dostaly kromě interiérů i návrhy a kompletní projekty rodinných a bytových domů, administrativních objektů, ale i návrhy náměstí na Valašsku.
Vedle své architektonické tvorby se Jaroslav Kopecký také vracel k výtvarné tvorbě, především ke krajinomalbě. Valašská příroda mu sloužila jako předloha pro jeho pastely, akvarely a grafiky. Jeho výtvarná vášeň přerostla až do osobitého uměleckého projevu. Ve svém rodišti postupně zorganizoval několik výstav, např. v letech 1984, 1989, 2001. Další výstavy uspořádala jeho rodina za podpory přátel a vlastníků obrazů v Halenkově a Novém Hrozenkově.
Jaroslavu Kopeckému se podařilo navrhnout a následně zrealizovat množství interiérů, ať už rekonstruovaných nebo nově budovaných kulturních a společenských objektů, divadel, kin, obřadních síní, rekreačních a administrativních budov, a to jak na území současného Slovenska, tak i v České republice. Ve své tvorbě od počátku spolupracoval s mnohými českými a slovenskými výtvarníky, jako byli např. Viliam Jakubík, Ľudo Lehen, Marian Meško, Bernardina Lunterová, František Flégl, Karel Hofman, Jiljí Hartinger, Miloš Šimurda a další. Tato spolupráce významnou měrou obohatila jeho interiéry. Svou práci konfrontoval s moderní architektonickou tvorbou v zahraničí.
Jeho pracovní a osobní život byl spojen s Bratislavou a rodným Valašskem. K největším zdrojům jeho inspirace patří rodný kraj, kam se často a rád vracel a který zachycoval ve skicách, grafikách a akvarelech.
Od roku 1991 žil Jaroslav Kopecký v jím navržené vile z roku 1971 na samém konci malebného halenkovského údolí Lušová. Vila nese jméno jeho ženy – Vila Anna. Po smrti manželky v roce 2007 se jeho zdravotní stav začal zhoršovat až 10. 12. 2008 podlehl těžké nemoci. Společně s manželkou jsou pochováni na hřbitově v Halenkově.
„K nedožitým devadesátinám otce jsme se s rodinou rozhodli připomenout jeho dílo,“ uvedl jeho nejmladší syn Jaroslav Kopecký jr. „Původně jsme jej chtěli připomenout vernisáží a výstavou jeho obrazů, pak jsme se rozhodli vydat kalendář jeho akvarelů. Po Valašsku se jich rozletělo na půl druhého tisíce a ohlasy jsou velice kladné. Je to poděkování, ale také ozvěna jeho neskutečně obsáhlé práce i jeho lásky k rodnému Valašsku.“
Podzimní nálada
Deštivý podzim Podzim na horách
Pod Čerňanskou Kyčerou Dolina pod horami
Barvy podzimu Na Kopci
Rodný dům v Halenkově – Lušové Na Kopci Rodný dům ženy Anny Malé Leváre
Text a reprofoto © Richard Sobotka
Foto archiv © Jaroslav Kopecký