Kdo by neměl rád podzim se sluncem nízko zavěšeným nad obzorem, které maluje krajinu lehce zamženými barvami.
Louky nasáknou zvláštní zelení. Sytě hnědá zem, obrácená radlicí, má na řezu jen v čase podzimu ten zvláštní odlesk, když pokorně uléhá do brázd. Polní cesta je plná ranní rosy, která v chladivém dnu přetrvá až do následující noci. Cesta lesem voní najednou docela jinak, jen zvolna stoupá strání, která ještě nedávno strmě ubíhala k hřebenu hory.
Kdo by se vzpomínkami rád nevracel do časů už dávno minulých.
Když Rožnov ještě voněl starým dřevem, a byl tak maličký, že stačilo několika kroky přejít rynek a člověk se octl na jedné straně v lesoparku městské Hájnice, na protější zase v polích, kde chrastilo strnisko po sklizeném obilí.
Koncem léta pořádali městští sedláci na dožatou u říčky Hážovky v místě, kde se říkalo v Okrúžku, sousedské posezení u guláše a piva.
Podzimy jsou v Rožnově mile hřejivé a krásně barevné. Lázeňští hosté se loučili jen váhavě. Kdežto malíři s plátnem, štětci a barvami hledali v okolních svazích ten nejlepší výhled na dřevěné městečko a na modravé hory kolem.
Tou podzimní dobou už vlaštovky na drátech elektrického vedení nevysedávaly. Každý další den byl kratší. Zima ranní jinovatkou váhavě nahlížela do údolí. Kdesi za horami o tom čase nechával svatý Martin okout bělouše novými podkovami a svatý Mikuláš chystal sáně k objížďce s vánočními dárky.
Dřevěný Rožnov je v nenávratnu, ale pěkný podzim se o babím létě do zdejšího údolí stále vrací.
Akademický malíř Miloš Šimurda (1924 – 2019)
Akademický malíř Juříček Alois (1898 – 1967)
Jaroněk Bohumír (1866 – 1939)
Radhošť říjen 2024
Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka