LISTOPAD – podzimní dobývání ruiny rožnovského Hradiska

Listopad je ve skautském slovníku uváděn jako „Měsíc padajícího listí.“ Skauti ví, že v indiánském názvosloví je listopad uváděn jako „Měsíc bláznivý“. V naší zeměpisné poloze je listopad charakteristický studeným deštěm a ještě studenějšími sněhovými plískanicemi, nezvratnou předzvěstí nástupu paní zimy.

Planetárně je listopad ve znamení střelce. Pro narozené od 23. listopadu do 22. prosince napovídá planeta, že lidé narození v tomto období jsou veselí a temperamentní, lidé dobrého srdce.

Měsíčním kamenem pro listopad je topas, který symbolizuje věrnost. Nejvíce jsou ceněny žluté odrůdy. Topas je nerost složený z hliníku oxidu křemičitého a fluoru. Nachází se hlavně v Brazílii, Rusku a USA.

Co napoví listopadové pranostiky?

Když dlouho list nespadne, tuhá zima se přikrade. – Na svatého Martina, kouřívá se z komína. – Kliment zimu oblibuje. – Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu. – Hus o Martině nejpěkněji zpívá. – Jíní o Všech svatých věští nám o Vánocích tuhé mrazy a krutou zimu. – Kvetou-li v listopadu stromy, bude zima trvati až do května. – Hřímá-li v listopadu, bude úrodný rok. – Jaký listopad, taký příští březen. – Chodí-li husa o Martině po ledu, chodí o Vánocích v blátě. – Hřmí-li v tomto měsíci, ať se těší rolníci.

Listopad přivírá dnům oči. V poslední listopadový den slunce vychází až v 7 hodin a 22 minut a zapadá už v 15 hodin a 49 minut. Denního světla si tak užijeme jen 8 hodin a 27 minut.

Čím listopad potěší? Těšením na předvánoční svátky, především na svátky nejočekávanější – Vánoce.

Text a foto © Richard Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *