Stříbrné podkůvky už Martinovu bělouši podkováři ze Zadních hor přibíjejí stříbrnými hřebíčky. Povětrnost voní po sněhu. Paní zima se nemůže dočkat, až se jí brána otevře dokořán. Však už je čas.
Některé starobylé kostelíčky jsou zasvěceny svatému Martinovi. V obci Veselá (od 1. 1. 1985 součást obce Zašová) je jeden z nich.
Veselá, interiér kostela s obrazem patrona sv. Martina.
Nejstarší zprávy o Veselé pocházejí z roku 1376. Veselá patřila v minulosti k chudobnějším obcím, ale v současnosti je obcí moderní.
Už původní veselský kostel byl zasvěcený sv. Martinovi a stál údajně před rokem 1396 poblíž řeky Bečvy směrem ke Stříteži v místě zvaném na Kostelisku. K faře Veselské tehdy náležely také obce Střítež a Hrachovec.
Poté byl veselský kostel vystavěn nad vsí Veselou roku 1586.
Se stavbou nového dřevěného kostela s věží, na místě předešlého, bylo započato v červnu 1728. Po vysvěcení se stal filiálním kostelem rožnovské fary. Sloužil téměř sto let, když bylo rozhodnuto „…již velmi sešlý starý dřevěný kostel rozebrat a vystavět na jeho místě nový zděný kostel.“
Od té doby byl kostel renovovám v letech 1820, 1869 a 1965, jak je zaznamenáno nad vstupními dveřmi. O jeho záchranu se v v roce 2011 zasloužil P. Jiří Polášek, duchovní správce zašovské farnosti, který o opravu veselského kostela usiloval.
Kostel sv. Martina ve Veselé je zapsaný do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.
Kostel ve Veselé, zasvěcený sv. Martinovi, kulturní památka ČR.
Foto a reprofoto © Richard Sobotka