Pranostiky byly důležitou součástí života našich předků, provázely je po celý rok.
- 11. Přijde-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
- 11. Mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší. Chodí-li Kateřina po ledě, chodí Štěpán po blátě.
- 11. Když v první adventní neděli nastane krutá zima, potrvá čtyři neděle.
- 12. Svatá Barborka, vyhání dřevo ze dvorka. (Musí se hodně topit). Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do vánoc. Na svatou Barboru saně do dvoru. Po svaté Baruší střez nosu i uší! Snese-li led o svaté Barboře hus, snese o Vánocích vůz.
- 12. Svatý Mikuláš splachuje břehy (pršívá). O sv. Mikuláši snížek často práší. Napije-li se na Mikuláše pták z koleje, nenapije se kůň tří měsíce z řeky. Prší-li na Mikuláše nebo padá sníh, bude příští rok hodně hrachu.
- 12. Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Jaké jsou dni od sv. Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku.(12 dní – 12 měsíců). Když přijde sv. Lucie, najde tu už zimu.
- 12. Na Adama a Evu čekejte oblevu. Když na Štědrý večer sněží, na pytle se chmel těží.
- 12. Když na Boží hod prší, sucho úrodu poruší. Na Boží narození o komáří zívnutí. Na Boží narození o bleší převalení. Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
- – 26. 12. Lepší vánoce třeskuté, nežli tekuté. Zelené Vánoce – bílé Velikonoce. Vánoce na ledě – Velikonoce na blátě. Tmavé Vánoce – světlé stodoly.
- 12. Když svatý Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato. Jestli na Štěpána větry uhodí, příští rok se všecko špatně urodí.
- 12. O Mláďátkách den se omlazuje. Je-li na Mláďátka mlha od Lysé Hory, kobzole se neurodí; je-li mlha v údolích, bude kobzolí dost. Prší-li na Mláďátka, budou děti mříti.
- 12. O Silvestru papeži snížek si už poleží. Jak byl celý rok voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato. Na Silvestra-li vítr a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti.
- 1. Jak na Nový rok, tak po celý rok. Na Nový rok o slepičí krok. Když je na Nový rok hezky, bude tak i o žních.
- 1. Na Tři krále mrzne stále. Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno. Je-li na tři krále jasno, zdaří se pšenice. Na Tři krále o krok dále.
Pranostiky byly na Valašsku v minulých časech důležitou součástí života našich předků.
Text a foto © Richard Sobotka