Tři králové, kteří se přišli do Betléma poklonit Novorozenému, pocházeli z Persie. Kalendář je připomíná 6. ledna. Křesťané je uctívají jako svaté. Jejich atributy jsou zlato, kadidlo, myrha, velbloudi, koruny, pláště.
Tři králové. Řezbář Karel Chovanec, Rožnov – Dolní Paseky.
Mudrci z východu, nepřesně označovaní jako Tři králové – jsou postavy z Matoušova evangelia, které se přišly poklonit Ježíši – uctít „krále židovského“ krátce po jeho narození. Jejich jména jsou Kašpar, Melichar a Baltazar.
„Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“
Král Herodes se jich vyptával na hvězdu a poslal je do Betléma s tím, aby mu pak oznámili, kde se dítě nachází. Když Tři králové předali Novorozenému dary, na pokyn ve snu odcestovali a místo Herodovi neoznámili. Rozlícený Herodes, obávající se o své postavení, nechal usmrtit všechny chlapce do věku dvou let.
Josef však ještě před tím na pokyn ve snu vzal Ježíše a Marii a uchýlil se s nimi do Egypta.
Tři králové nikdy nebyli oficiálně svatořečení, avšak jsou uctíváni také jako patroni poutníků.
V jejich čas 6. ledna jsou na dveře domů a na dveře chlévů psány nápisy posvěcenou křídou: K+M+B+, nebo latinský ekvivalent C+M+B+ (+C+M+B).
Tři křížky symbolizuj Nejsvětější Trojici: Otce, Syna a Ducha svatého.
V první polovině 20. století však vznikla myšlenka, že CMB je zkratka latinského požehnání a znamená: Christus mansionem Benedikt – „Kristus ať obydlí žehná“.
V našich končinách má v čase Tří králů svou platnost pořekadlo našich předků: Na Tři krále o krok dále. To po novoročním pořekadlu: Na nový rok o slepičí krok, upomíná na prodlužující se den, který bude mít Na Hromnice (2. února) o hodinu více, a je takto předzvěstí nezadržitelně se blížícího jara.
Text a foto © Richard Sobotka