Vrchol Radhoště je spojován s dávnou slovanskou tradicí. Blízký vztah k této hoře, obestřené po dnešní časy mýty a tajemstvím, mají města na jejím úpatí Frenštát a zejména Rožnov, odkud je neopakovatelný výhled na Radhošťský masiv.
V dávné minulosti v místech, kde údajně stávala pohanská modla, byl postaven dřevěný kříž a zbudována dřevěná kaple.
Vyobrazení kříže na Radhošti J. H. A. Gallašem.
Kříž na vrcholu Radhoště je vyobrazený na pečeti, udělené městu Rožnovu roku 1753 císařovnou Marií Terezií. Také při josefovském mapování z roku 1788 je kříž na vrcholu Radhoště v mapě zaznamenán. Není známo, jak dlouho dřevěné stavby v drsném počasí přetrvaly.
Proměna vrcholu Radhoště začala roku 1805, kdy rožnovský měšťan Michal Janík nechal postavit na Radhošti postavit svým nákladem, a za přispění obou měst Rožnova a Frenštátu na úpatí Radhoště, vysoký kamenný kříž.
Kříž zhotovil kamenický mistr z Frenštátu. Posvěcený byl rožnovským faráře P. Antonínem Staňkem 14. září 1805 na svátek Povýšení svatého Kříže.
Do kamenného podstavce bloku byl vytesán text z něhož se do dnešních dnů dochovala jen část: SPENS / KE CTI / A CHWA / LE PANV / BOHU / TENTO KRIS / GE .
Původní zděná kaple i s křížem Michala Janíka. Školní výprava ke kapli na Radhošti.
Roku 1808 byl kříž silnými poryvy větru povalený. Na jeho obnovu přispěl tehdejší majitel Rožnovského panství Ludvík Antonín ze Žerotína (1779-1808), c. k. komoří a přísedící zemského soudu, částkou 100 zlatých.
Velká bouře kříž poškodila opět v roce 1838.
K zásadnímu přelomu, co se Radhoště týká, došlo v závěru 19. století, kdy byla na vrcholu Radhoště postavena Cyrilometodějská kaple, vysvěcena 11. září 1898 za účasti asi 30 000 lidí.
Janíkův kříž byl ve 30. letech 20. století přemístěn před vstup do kaple. Na jeho původní místo bylo postaveno sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje od frenštátského sochaře Albína Poláška.
V roce 2025 uplynulo 220 let od stavby kříže Michala Janíka na Radhošti.
Kříž Michala Janíka před Cyrilometodějskou kaplí na Radhošti.
Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka