Historie osídlení povodí Rožnovské Bečvy

V rámci programové nabídky Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se v pondělí 17. února 2025 uskutečnila přednáška Mgr. Petra Zajíce, spojená s projekcí dokumentárních obrazů o kolonizaci povodí Rožnovské Bečvy.

Zmíněné byly také pozůstatky středověké fortifikace a archivní nálezy v obci Veselá.

Obec Veselá patřila v minulosti k nejchudobnějším obcím, zaznamenal historik Eduard Domluvil: „Obec návsi nemá. Domy jsou podél potůčku roztroušeny bez ladu a skladu. Do vesnice vede velmi chatrná cesta, místy potokem. Žleb horský, v němž dědina leží, nedává místo zahrádkám před domy, toliko u fary a školy na nanesených rukou lidskou terasích.

Nejstarší zmínka o Veselé pochází z roku 1376, kdy byla obec součástí biskupského léna Arnoltovice. Obec sice návsi podnes nemá, ale v minulosti se v ní nacházel hrad. Název obce dle pověsti pochází od zbojnického hradu Veselá, kde zbojníci slavili lup. Z někdejšího hradu zůstaly jen nepatrné a obtížně identifikovatelné zbytky. V 17. století byla v obci sklářská huť. A v roce 1820 byla ve Veselé zahájena stavba kostela, zasvěceného sv. Martinovi.

K 1. 1. 1985 byla Veselá připojená k Zašové jako její místní část.

V zajímavé přednášce byly zmíněny i další obce v povodí Rožnovské Bečvy a jejích historie.

 

Místo někdejšího zbojnického hradu a historické nálezy. 

Povodí Rožnovské Bečvy. 

Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *