POLÁŠEK ALBÍN – POEZIE TESANÁ V KAMENI

Cesta k umění světoznámého sochaře Albína Poláška (14. 2. 1879 – 19. 5. 1965) nebyla příliš snadná. Začínal jako řezbář ve Vídni a pokračoval v Americe, kde pro kostely tvořil sochy bez modelů přímo do dřeva.

Studoval na Akademii ve Philadelphii, kde už ve druhém roce získal cenu za nejlepší studii. Pak získal také ocenění v Paříži, stipendium pro studijní cestu po Evropě, cenu v Římě. To už pracoval na významných sochách pro Chicago, New York, Detroit, Cleveland. Působil pak jako profesor Akademie umění v Chicagu.

Přes veškerá uznání a úspěchy nikdy nezapomněl na svůj domov, kterému věnoval celou řadu plastik. Na hřebenu Radhoště je to socha pohanského boha Radegasta, na vrcholu Radhoště sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Ve Frenštátě samotném je to neobyčejná plastika „Pravěký zápas“, souboj člověka s přírodními živly v podobě vlka. V parčíku v Horní ulici má své místo socha „Strůjce svého osudu“, aneb také „Sám sebe tesající“, znázorňující muže, který sám sebe vytesává z kusu kamene, jako symbol věčného snažení člověka, který se nevzdává a přes všechny překážky se dobere svého cíle.

Dílo Albína Poláška je poezie tesaná v kameni, která symboly historie svého bájného rodného kraje, od časů pohanských až po současnost, překlenuje věkovitost času.

Albín Polášek zemřel ve Winter parku v USA. Jeho žena Ruth Sherwoodová, také sochařka, o něm napsala vzpomínkovou knihu.

Od pondělí 7. dubna do pondělí 30. června • galerie Na Radnici

Výstava • Poezie tesaná v kameni

Připomínka 60. výročí od úmrtí světového umělce a valašského rodáka Albína Poláška

Fotografická výstava mapující život a tvorbu česko-amerického umělce, sochaře, malíře a řezbáře prof. Albína Poláška, rodáka z Frenštátu pod Radhoštěm. Autora sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti i nedaleké sochy pohanského boha Radegasta.

 

Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *