Už deset let pracuje při městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm tvůrčí skupina seniorů v rámci projektu „Město v mé paměti“. Kromě objevování a zaznamenávání starých, a málem už zapomenutých příběhů jsou to i osudy lidí, kteří ve městě žijí nebo žili, a proměny města. Pod patronací městské knihovny byly také zpracovány úspěšné průvodcovské materiály, které místním obyvatelům i návštěvníkům Rožnova přibližují zajímavé městské části. V čase prázdnin pak pořádají pro zájemce poznávací vycházky právě po těchto místech.
„Protože jsme chtěli přilákat další skupinu možných návštěvníků, rozhodli jsme se nabídnout vycházky městem také rožnovským školám,“ uvedla paní Marcela Slížková, která je patronem těchto aktivit. „Největší zájem projevili studenti škol Sedmikráska a Střední školy zemědělské a přírodovědné o náměstí a jeho historii. Prvá tři setkání se uskutečnila v polovině června.“
Je to jedinečná a vůbec první taková akce do které se podařilo zainteresovat studenty rožnovských škol.
„Jde o práci tvůrčího seniorského týmu, který působí při Městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm. Již desátým rokem připravuje letní poznávací procházky pamětí města. Oproti historii jednotlivých ulic a městských částí bylo tentokrát setkání se studenty zaměřeno jen na náměstí. Tvůrčí tým seniorů připravil staré fotografie jeho jednotlivých částí a studenti měli poznat o kterou stranu současného náměstí se jedná.“
Konzultantka Mirka Baštánová (vlevo) a vedoucí projektu Marcela Slížková.
Jak byli studenti úspěšní?
„Ne vždy se dařilo, ale bystří žáci byli podle některých indicií úspěšní a nezmátly je ani velmi staré fotografie. Vycházka, oživena zajímavými vstupy příběhů z dávné minulosti, studenty zaujala. Takže vyplnit pracovní listy se jim vcelku dařilo. Rozhodně při tomto setkání nešlo jen o suchá historická data, vše bylo oživeno zajímavým vyprávěním, studenti si také rozšířili znalost o několik už také historických slovních výrazů. Živě reagovali, doptávali se. To bylo hodně důležité, protože díky tomuto prožitku a setkání s dávnými příběhy si získané poznatky uchovají v paměti.“
Budou podobná setkání pokračovat?
„O letošních prázdninách jsou na měsíc červenec připravovány tři poznávací vycházky pro veřejnost (12., 19. a 26. července, zahájení vždy v 16.00 hodin u budovy městské knihovny). Pokud jde o studenty chceme jim příště nabídnout zase něco jiného. Také provádět toto poznávání zábavněji a tak je vtáhnout do historie. Našim cílem je v zbudit v nich pocit sounáležitosti k městu ve kterém žijí nebo třeba jen během studia pobývají.“
Ptal se a Marcele Slížkové za rozhovor poděkoval Richard Sobotka.