Jaroň Ludvík (1874-1935), francouzský legionář a krejčovský mistr. Narodil se v Zašové, Vyučil se krejčím, pracoval v Ostravě, Praze, Vídni, Berlíně, Londýně a Paříži, kde byl majitelem velkého konfekčního závodu. Zemřel v době návštěvy vlasti v Kroměříži. Jeho hrob se nachází v rodné obci v Zašová.
Dne 12. srpna 1935 pochován byl v Zašové zdejší rodák francouzký legionář pan Ludvík Jaroň.
Jako čtrnáctiletý synek jedné z nejchudších rodin zašovských šel do světa.
Vyučil se krejčím a pracoval v Moravské Ostravě, Praze, Vídni, Berlíně, Londýně a v Paříži. Všude pracoval po několik let a ovládal dokonale jazyky český, německý, anglický a francouzský. Trvale se usadil v Paříži, kde pobyl třicet let.
Bohatou znalostí jazykovou a přičinlivosti svou dopracoval se krásného hmotného postavení, tak Zašovjan, příslušník zdejší, stal se majitelem jednoho z velkých a dobře prosperujících závodů konfekčních v Paříži.
Život jeho má pro rodnou Zašovou ten význam, že byl jedním z prvých vojáků české revoluce, který se zbraní v ruce stál na frontě proti Rakousku. Od 22. srpna 1914 byl účasten bojů v cizinecké legii francouzské a po zřízení čsl. legie ve Francii byl přidělen k 22. pluku jejímu.
Účastnil se mnoha bojů a měl četná vyznamenání.
Ze svého pobytu pařížského znal se osobně s prezidentem Masarykem a min. Ed. Benešem.
Hle, jeden ze synů, na něž může být rodná Zašová hrdá!
Jakoby tušil konec svůj, přijel navštívit Vlast a v Kroměříži zemřel. Po přání svém pochován byl v půdě rodné obce své.
Pohřbu jeho účastna byla čestná četa ppl. 40 z Valašského Meziříčí s vojenskou hudbou, legionářstvo a sokolstvo v krojích i v civilu z celého kraje. Nesčetné občanstvo končilo mohutný pohřební průvod, jakého kraj zdejší dosud málokdy viděl.
Nad hrobem se rozloučil se zesnulým nadpor. ital. legie v záloze zdejší řídící učitel Ferdinand Wimmer.
Čest budiž památce hrdinného syna rodné Zašové!
Zdroj: Kronika Zašové
Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka