Pandemie covidu versus rožnovská kultura – aneb „Nedáme se!“

V důsledku pandemie koronaviru, která od roku 2020 ochromila prakticky celý svět, byla již podruhé od začátku října 2020 také v Rožnově pod Radhoštěm vypnutá kultura. V rožnovském T klubu – kulturní agentuře však nesložili ruce do klína.

Mgr. Jakub Sobotka.

„Vzhledem k tomu, že nebylo možné pořádat živé akce, ani se potkávat s publikem, jsme začali připravovat náhradní program, aby kulturní povědomí zcela nezaniklo,“ uvedl ředitel rožnovské kulturní agentury Mgr. Jakub Sobotka. „Jako jediná schůdná cesta je přesun kulturních akcí na on-line, kde je publikum může sledovat přes internet a elektronická média.“

Jak na to?
„Já osobně nejsem velkým příznivcem tzv. streemů, tedy přenosů koncertů a jiných pořadů. Zážitek z návštěvy živých pořadů prostě nelze jednoduše přenést pomocí kamery do obýváku na televizní obrazovku. Několik streemů jsme takto natáčeli na jaře, kdy kapela na pódiu hraje pro prázdný sál. I když se účinkující snaží být co nejvíc pozitivní a přenést energii na diváky, kteří v tom sále nejsou, není to ono.

Touto cestou jsme jít nechtěli. Proto jsme hledali pořad, který by mohl nejen v době kovidové, ale i v budoucnosti rozšířit nabídku naší kulturní agentury.“

Volba padla na podcast.
„Rozhodli jsme se pro relativně nový formát, pro tvorbu podcastu, které mohou lidé poslouchat kde chtějí a kdy chtějí. Je to něco jako „kultura v kapse“. Při odreagování od každodenních povinností si snadno můžete doma na gauči, při procházce v přírodě, nebo během cestování pustit do sluchátek z mobilu nebo z počítače náš pořad. Jeden díl trvá přibližně půl hodiny a výběr pořadů je už v počátcích velký.“

Co vlastně jsou podcasty?
„Jde o zvukový pořad, který se dá poslouchat, případně zdarma stáhnout. Podcasty nemají žádná určená pravidla, délka zvukové show může být 30, ale také třeba 60 minut. Může se jednat o audionovinky uváděné jednou za týden, čtrnáct dnů, nebo třeba i několikrát denně. Podcast může tvořit v podstatě kdokoliv, záleží jen na nápadu, zvolit zajímavé téma, které posluchače zaujme. Nespornou předností podcastu je to, že kdekoliv na zeměkouli může každý poslouchat co ho baví. Pořad by měl jít ve svém tématu do hloubky a měl by posluchače nejen pobavit, ale také obohatit.“

Co už se podařilo realizovat a jaké jsou další plány podcastu v T – klubu kulturní agentuře?
„První díly jsme zveřejnili začátkem prosince 2020 a od té doby nasazujeme každé úterý nový díl. Představujeme v nich zajímavé osobnosti, které jsou spojeny s kulturním děním v Rožnově pod Radhoštěm. Posluchač je najde na stránkách www.tka.cz v sekci podcasty, anebo na své oblíbené hudební platformě. Název našeho podcastu je Téčko.“

Jak realizace podcastů v T-klubu funguje?
„Máme tým moderátorů, kteří připravují podcasty z celého kulturního spektra. Alena Čipová se zabývá vážnou hudbou, folklorem a duchovními tématy. V jejím prvním pořadu si povídá s Lukášem Engelmannem o adventním čase; nyní připravuje další pořad s folklorní zpěvačkou Klárou Blažkovou. Zbyněk Terner si zve hosty z hudebního, filmového a divadelního prostředí, například rozhovor s Petrem Fialou, zpěvákem  skupiny Mňága a žďorp nebo s Ladislavem Cmíralem, který režíruje AZ kvíz. Petr Kopecký vyzpovídal herečku Kristýnu Podzimkovou a dokumentárního filmaře a pedagoga FAMU Tomáše Dorušku. Pavel Jakubík se zaměřil na cestovatele, zatím vyzpovídal Rosťu Nevluda a Marka Jelínka. Seriál o alternativní hudební scéně v Rožnově připravuje Dan Stibor, zvaný Ctib. Jsme otevřeni další spolupráci, uvítáme tipy na hosty a nebráníme se i rozšíření moderátorského týmu. Takže bez ohledu na kovidovou dobu pracujeme v tomto směru naplno. Kromě podcastů chystáme na každý měsíc tři až čtyři kulturní akce přes on-line.“

Plány do budoucna?
Věřím, že tento typ pořadu má budoucnost a rádi bychom i v době, kdy bude kultura fungovat zase normálně pokračovali v přípravě dalších dílů. Dalšími hosty mohou být umělci, kteří se do Rožnova rádi vracejí. Časem chceme rozšířit téma podcastů o pamětníky, a získat tak ucelený pohled na rožnovskou kulturu.

Pavel Jakubík a Rosťa Nevlud.                          Zbyněk Terner a Ladislav Cmíral.

Petr Kopecký a Kristýna Podzimková.            Alena Čipová a Lukáš Enngelmann.

Dan Stibor zvaný Ctib.                                        Zbyněk Terner a Petr Fiala. 

sb
Foto © Jakub Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *