Výsledkem více než celoroční práce kolektivu 15 autorů, a celé řady dalších obětavých lidí, je tiskem vydána knížka „Zašová v proměnách časů“. Úctyhodná publikace podává na 670 stranách kompletní a přehlednou informaci o obci i obyvatelích.
Knihu uvádí verše básníka Valašska a někdejšího zašovského učitele Metoděje Jahna „Zašová“ s téměř prorockými závěrečnými verši: „... a dnes tam lidu lehčeji, / dědina má jak omlazenou líc, / vzkřísila se už, s novou nadějí / k budoucím časům pevně vzhlížejíc.“
Starosta obce Jiljí Kubrický v úvodu poznamenává: „Zašová si v roce 2020 připomněla už 650 let od první písemné zmínky o obci. Kniha byla vydána k této příležitosti a mapuje dějiny od pravěkého osidlování krajiny až po začátek třetího milénia po Kristu. Každý zašovský patriot, student i vědecký pracovník v knize nalezne množství podrobných informací, podložených studiem archivních dokumentů.“
Je to „Příběh Zašové,“ jak nazval úvodní kapitolu PhDr. Zdeněk Fišer. „Trvalo poměrně dlouho, než se Zašová objevila na mapových zobrazeních. Poprvé se Zašová (ve tvaru Zassowa) objevila na mapě Moravy z roku 1692.“
Od první písemné zmínky o Zašové roku 1370 se historie obce postupně odvíjela až do časů nových, kdy byly v roce 2000 obci uděleny prapor a znak a do současnosti, kdy si Zašová připomíná 650 let od první písemné zmínky o obci.
Kniha „Zašová v proměnách časů“ je součástí trilogie vydané při příležitosti výročí 650 let od první písemné zmínky o obci Zašové. Předcházela jí publikace „Zašová a Veselá v proměnách roku“, která je fotografickým svědectvím přírodních krás a současného bohatého společenského a kulturního života obce. Trilogii uzavírá monografie „Veselá v proměnách časů“, věnovaná výročí 645 let od první písemné zmínky o obci Veselé, která dnes tvoří jeden administrativní celek s obcí Zašová.
Úvodní slovo „Knize na cestu“ uzavírá starosta obce Jiljí Kubrický slovy: „S přáním klidné budoucnosti naší krásné Zašové.“
Text © Richard Sobotka
Foto © Archiv obce Zašová